Top 3 trend, amely meghatározhatja az építőipar jövőjét

Az építőipar egy folyamatosan alakuló és újító ágazat, melyet mindig formálnak az éppen aktuális trendek is. Ezek a változások azonban sosem egyik napról a másikra következnek be, így szerencsére mindig jut idő reagálni rájuk.

Nézzük meg, mi az a három, jelenleg legfontosabb globális trend, melyek a fokozatos fejlődést segíthetik elő!

1. Az előregyártás népszerűbbé válása

 A munkaerőhiány kialakult következményeként az építési folyamatoknak hatékonyabbá kell válniuk, melynek egyik kézenfekvő módja lehet az előregyártás. Az európai építőipari piacon az előregyártási megoldásokat már évek óta alkalmazzák: ha jobban megnézzük az előregyártott megoldások jelenlegi használatát, akkor láthatjuk, hogy már jelenleg is széles körben elterjedt ez a folyamat.

Sokakban felmerülhet azonban a kérdés, hogy akkor miért nem oldja meg már most a munkaerőhiány problémáját az előregyártás? Nos, a legtöbb előregyártott épület egyszerűbb típus, mint például a panelizált rendszerek. Európai szinten az előregyártott sima, befejezetlen elemek (24%) és az előregyártott sima, kész elemek (16%) sokkal nagyobb arányban kerülnek alkalmazásra, mint a volumetrikus elemek (3%).

Továbbá, sok esetben a helyszíni gyártás még mindig szakképzett építőipari munkásokra épít. Az előregyártott elemek helyszíni felhasználása is egyértelműen a szakképzett munkaerőre támaszkodik. Ha az előregyártást gyártósoros módszerhez hasonlítjuk, akkor egy lassú, ám folyamatosan növekvő tendenciát fedezhetünk fel.

2. Digitalizáció és BIM 

Az építőiparban a tervezési folyamat sok évtizeden át nagymértékben papíralapon zajlott. A tervezés új digitális módszerei azonban növelhetik a tervek minőségét, és megnyithatják az utat a bonyolultabb tervek kivitelezése előtt. A CAT-szoftverek ugyan némileg megváltoztatták az iparágat, de ez a változás viszonylag lassúnak mondható volt, és nem használta ki az építőipar digitalizációjában rejlő hatalmas lehetőségeket.

A BIM (épületinformációs modellezés) fejlődésével sokkal több minden vált megvalósíthatóvá. Még a bonyolultabb tervekbe is bevonható több fél, és a tervezési folyamat összekapcsolható a költségekkel, és sok más fontos elemmel. Ezáltal a hibaköltségek is jelentősen mérsékelhetők, ami természetesen nem egy elhanyagolható szempont!

3. Fenntarthatóság: fókuszban az energiahasználat csökkentése

Az építőipar egészét tekintve mind az új építkezések, mind a meglévő ingatlanok üzemeltetése tekintetében jelentős hatással van a környezetre. Szerencsére folyamatosan növekszik a fenntarthatóságra irányuló figyelem és a beruházási hajlandóság is. Ez az arány olykor-olykor visszaesést mutathat, főként válságok idején (pénzügyi válság, Covid), de ennek ellenére egy lassan növekvő, pozitív tendencia látszik kibontakozóban.

Mindenképpen törekedni kell az energiahatékony megoldások alkalmazására, hiszen az energiafogyasztás csökkentése nem csak a környezeti terhelést csökkenti, hanem hosszú távon gazdasági előnyöket is hozhat.

Egy építőipari vállalkozás csak úgy maradhat fenn, ha folyamatosan monitorozza az aktuális trendeket, és kiveszi belőlük azokat, melyek számára is hasznosak, illetve kivitelezhetők lehetnek. A Kohlberger Bau Kft.-nél mindig az egyéni ügyféligényeket tartjuk szem előtt, ám tisztában vagyunk azzal is, hogy a változó piacra nekünk is reagálnunk kell: a Leier házak építése is egy ilyen átgondolt döntés eredménye, mely a legmodernebb technológiákat foglalja magába, rendkívül fenntartható és költséghatékony módon.

Leave a Comment